Spis treści
Ścieżka dydaktyczna
Na terenie obserwatorium zainstalowano kilkanaście plansz dydaktycznych o treściach astronomicznych, przeznaczonych do samodzielnego studiowania przez odwiedzających. Plansze zostały wykonane i zainstalowane przez Stowarzyszenie Astronomia Nova. Plansze, stojące na wolnym powietrzu, są dostępne całodobowo bez jakichkolwiek ograniczeń czy opłat. Nadto, plansze są do pobrania, jako gotowe do druku pliki PDF, ze strony astronomianova.org/publikacje. Zachęca się do ich pobierania i drukowania na potrzeby indywidualne i dla ekspozycji w szkołach i innych placówkach edukacyjnych.
Rzepiennicki Szlak Astronomiczny
W szerokim otoczeniu obserwatorium, staraniem władz gminy, powstał w 2014 roku turystyczny szlak astronomiczny o długości 25 km. W bardziej uczęszczanych miejscach na terenie gminy Rzepiennik Strzyżewski rozmieszczono monumentalne drewniane rzeźby mitycznych bóstw, których imiona noszą planety Układu Słonecznego. Przy każdej rzeźbie jest tabliczka z informacją o odpowiedniej planecie. Obserwatorium jest miejscem centralnym (Słońcem) dla tego szlaku planetarnego. Szlak można przemierzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych, pieszo, konno, rowerem lub samochodem/autokarem. Mapa szlaku (navime.pl)
Okazjonalne imprezy publiczne
Kilka razy do roku organizuje się w obserwatorium imprezy pomyślane o szerokim odbiorcy, a nawiązujące do astronomii lub astronautyki. Są to np. pokazy rzadkich zjawisk na niebie, warsztaty rakietowe, astronomiczne biegi przełajowe, warsztaty astrofotograficzne, plenery astro-artystyczne itp.
Soboty astronomiczne
W sezonie letnim organizuje się dla publiczności regularne spotkania z astronomią. Podczas tych spotkań robi się teleskopowe pokazy Słońca, Księżyca i planet. Poza tym prowadzi się wykłady i pogadanki, wyświetla filmy i dyskutuje na tematy astronomiczne i astronautyczne.
Obsługa grup
Po wcześniejszych ustaleniach z właścicielami można zwiedzać obserwatorium w grupach zorganizowanych. Mogą to być grupy szkolne, studenckie, turystyczne, towarzyskie, rodzinne. Grupa zwiedza obserwatorium pod przewodnictwem astronoma. Program zwiedzania, oprócz ogólnego oglądu obserwatorium, często obejmuje obserwacje teleskopowe, pogadankę tematyczną, prezentację multimedialną lub film. Dla szkół organizuje się też lekcje astronomiczne na tematy zamawiane przez nauczycieli.