Ciągły monitoring nieba

OmniSky to sieć szerokokątnych detektorów o wysokiej czułości przeznaczona do detekcji deorbitacji satelitów i innych obiektów o rozmiarach większych niż 1 centymetr. Projekt jest realizowany przez firmę Cilium Engineering z Torunia we współpracy z firmą Sybilla Technologies oraz z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN na podstawie kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme. Jednym z najważniejszych celów działania systemu jest też weryfikacja istniejących modeli opisujących ilość najdrobniejszych fragmentów krążących obecnie na niskich orbitach. Wiedza taka ma kluczowe znaczenie między innymi dla bezpieczeństwa misji kosmicznych.

Długofalowe wykrywanie re-entry pozwoli śledzić rzeczywiste zmiany ilości drobnej materii na orbicie okołoziemskiej jakich spodziewać możemy się w niedalekiej przyszłości wskutek szybkiego rozwoju superkonstelacji satelitarnych czy też potencjalnych kolizji.

Pojedyncza stacja OmniSky wyposażona jest w zestaw kamer szerokokątnych o wysokiej czułości monitorujących niebo we wszystkich kierunkach. Urządzenie na bieżąco przesyła dane do serwisu chmurowego, serwis ten analizuje dane w skali całej sieci OmniSky pozwalając na uzyskanie wyników opisujących trajektorię i końcową orbitę obiektu w czasie rzędu pojedynczych minut.

W OAKJ zainstalowana jest stacja OSS-3, dwie pozostałe są zainstalowane w Chełmie (OSS-2) i Belsku niedaleko Warszawy (OSS-1).
OSS-1       k1   k2    k3   k4
OSS-2       k1   k2    k3   k4
OSS-3       k1   k2    k3   k4
Print Friendly, PDF & Email
Share

Komentowanie jest wyłączone.